Hartowiec: Pożegnanie sztandaru

14 czerwca 2019 roku na sali gimnastycznej w Hartowcu odbyła się podniosła, a jednocześnie smutna uroczystość pożegnania Sztandaru Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu.

Gimnazjum to od początku swego istnienia tj. od 2001 roku prowadzone było przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Hartowiec. Uroczystość stała się okazją do wspomnień, refleksji, podsumowań, a także podziękowań dla wszystkich tych, którzy brali czynny udział w tworzeniu i funkcjonowaniu wygaszanej szkoły. Organizatorami spotkania byli Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Hartowiec oraz Dyrektor Gimnazjum Bogusław Łukwiński. Wśród gości znaleźli się: Wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski, Kierownik Oświaty Gminy Rybno Wiesława Wróblewska, pierwsza dyrektor szkoły Bożena Sławińska, członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej , obecni i byli nauczyciele oraz pracownicy szkoły, a także uczniowie ostatniej już klasy gimnazjum.

Jak wspominał w swoim wystąpieniu Prezes Zarządu Grzegorz Różański impulsem dla powstania gimnazjum w Hartowcu było to, że rodzice nie mogli pogodzić się z faktem odizolowania 13-latków od środowiska rodzinnego i przewiezienia ich w celu nauki, i wychowania do dużej, zbiorczej szkoły gminnej . Byli wtedy absolutnie przekonani, że lepszą i właściwszą dla rozwoju ich pociech będzie szkoła mniejsza i położona jak najbliżej środowiska rodzinnego. Przekonanie to zmieniło się wkrótce w pewność i fakt, gdyż hartowieckie gimnazjum stało się prawdziwie rodzinną i przyjazną dla swoich uczniów placówką. Potrzeba było na to jednak czasu, wysiłku, włożonego serca wielu ludzi, aby mogło nazywać się prawdziwym "drugim domem".

Niestety, z woli rządzących naszym państwem rok szkolny 2018/19 jest ostatnim rokiem funkcjonowania gimnazjum. 31 sierpnia 2019 roku tak jak i inne gimnazja Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu przestaje istnieć. Szkoda, ale nic z tym się już nie da zrobić: "czasu nie da się przecież zatrzymać, ale warto wracać do chwil, które pozostają w naszej pamięci na zawsze…". Zwłaszcza, iż w opinii wielu, w tym także jej absolwentów była to placówka niezwykła, o niepowtarzalnej atmosferze, wartościach, zasadach, którym patronował wyszyty na Sztandarze i goszczący w sercach członków szkolnej społeczności Święty Jan Paweł II.

Nadesłał: Bogusław Łukwiński